strona ""Pomóż mi"

Idź do spisu treści

Menu główne

Działalność w roku 2014/2015

22 czerwca 2015 roku w grupach wychowawczych odbył się uroczysty apel z okazji zakończenia roku szkolnego 2014/15, podczas którego wręczono wychowankom nagrody za udział w konkursie czystości oraz w turnieju warcabowym. Konkurs czystości wygrała grupa pierwsza, a turniej warcabowy -  Agnieszka Malotka. Pozostali uczestnicy również otrzymali upominki. Realizacja konkursów została dofinansowana ze środków Gminy Bytów w ramach programu "Bawimy się i rozwijamy”.


18 czerwca po raz kolejny odbył się w naszej placówce "Dzień Integracji". Hasło tegorocznej imprezy brzmiało "Trzymaj formę" i dlatego budynek szkolny zmienił się w wielki plac zabaw, a na każdym piętrze można było znaleźć dla siebie jakieś atrakcje sportowe, plastyczne czy zręcznościowe. Ogromnym zainteresowaniem cieszył się pokaz pierwszej pomocy, który na fantomach przeprowadził policjant, pan Wojciech Błaszkowski, a także dmuchane zamki, na których dzieci mogły się bawić do woli. Uczestnicy mieli również możliwość obejrzenia spektaklu pt. "Królowa Śniegu", przygotowanego przez teatrzyk "Raz, dwa, trzy", a w kawiarence czekał na nich zdrowy poczęstunek w postaci kolorowych kanapek. "Dzień Integracji" cieszy się dużym zainteresowaniem wśród bytowskich szkół i przedszkoli i dlatego w tym roku gościliśmy ponad 300 osób.

13 kwietnia Stowarzyszenie rozpoczęło realizację programu rehabilitacji psychoruchowej pn. „Ruch na zdrowie”. W ramach tego projektu dzieci z terenu Gminy Bytów biorą udział w zajęciach prowadzonych metodami Ruchu Rozwijającego Weroniki Sherborne, pedagogiki zabawy, muzykoterapii, metodą Marianny i Christophera Knillów, a wzbogacone są elementami kinezjologii edukacyjnej Paula Dennisona. Zabawy ruchowe przeplatane są aktywnościami plastycznymi, muzycznymi i tanecznymi. Udział w zajęciach pozwala uczestnikom na rozwijanie przez ruch świadomości własnego ciała, świadomości przestrzeni i działania w niej oraz dzielenia jej z ludźmi a także nawiązywania z nimi bliskiego kontaktu.


Program realizowany jest przy wsparciu finansowym Gminy Bytów.


W ramach realizacji zadania publicznego dofinansowanego ze środków Gminy Bytów pn.” BAWIMY SIĘ I ROZWIJAMY”, 4 czerwca 2015 roku odbył się VI Turniej Warcabowy w grupach wychowawczych. Pierwsze miejsce bezapelacyjnie zajęła Agnieszka Malotka, II – Michał Bednarz,  a III – Adam Mielewczyk. Impreza, prowadzona w miłej atmosferze, dostarczyła wychowankom satysfakcji z rywalizacji oraz radości z wygranej, a osoby, które nie brały udziały w rozgrywkach, dobrze się bawiły, kibicując koleżankom i kolegom.

27 marca 2015 roku w Bibliotece Miejskiej w Bytowie odbyło się podsumowanie 15. edycji konkursu integracyjnego  „Wielkanocne palmy i pisanki”. Do  konkursu zgłoszono ponad 415 prac w czterech kategoriach: pisanka, ozdoba, palma, kartka świąteczna. W czytelni biblioteki przez tydzień trwała wystawa pokonkursowa. Po zakończeniu wystawy wszystkie prace przekazano do Zakładu Opiekuńczo-Leczniczego w Bytowie. Organizatorkami konkursu były Beata Łopato i Anna Styp-Rekowska. Organizacja konkursu została dofinansowana ze środków Gminy Bytów.

       
         
W marcu odbył się coroczny Turniej Tenisa Stołowego dla naszych podopiecznych. Jest to impreza realizowana w ramach zadania „Bawimy się i rozwijamy”, dofinansowanego ze środków Gminy Bytów. W turnieju wzięło udział kilkunastu wychowanków. Pierwsze miejsce zajęła Renata Krefta, która w zeszłym roku na Międzynarodowych Zawodach w Węgrzech zajęła trzecie miejsce, dzięki czemu jest dziś   reprezentantką Polskiej Kadry w 11 klasie Sprawni Razem.  Drugie miejsce zajął Adrian Nirych, a trzecie  - Patryk Gawroński. Nagrody w formie pucharów i upominków zostały wręczone podczas uroczystego apelu 25 marca 2015r.



11 grudnia 2014 roku podsumowano konkurs na najpiękniejszą ozdobę choinkową, organizowany w ramach programu „Jestem aktywny, więc się rozwijam”. Konkurs cieszył się bardzo dużym zainteresowaniem wśród podopiecznych grup wychowawczych, a pracami ozdobiono choinkę, która uświetniała naszą wspólną wigilię. W trakcie wigilii zostały też wręczone nagrody. Wybór zwycięzców był bardzo trudnym zadaniem dla organizatorów z uwagi na to, że wszystkie prace były bardzo ładne - pierwsze miejsce zajęły siostry Wioletta i Klaudia Laseckie. Pozostali uczestnicy otrzymali nagrody pocieszenia.


Program realizowany jest przy wsparciu finansowym Gminy Bytów

W dniach 9 – 13 grudnia br. członkowie koła turystycznego uczestniczyli w wycieczce do Krakowa pn. "Bliskie spotkania z Wawelskim Smokiem". Swoją podróż rozpoczęli we wtorek wieczorem autobusem komunikacji publicznej – relacji Ustka – Zakopane. Rano po zakwaterowaniu w Internacie Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w Krakowiew wyruszyli zwiedzać atrakcje Starego Miasta. Krakowski Rynek jest miejscem niezwykłym. Wytyczony w połowie wieku XIII, stał się główną przestrzenią publiczną miasta; niezmiennie, przez stulecia aż do czasów współczesnych pozostaje sercem Krakowa. Ale by zobaczyć jak wyglądał u schyłku średniowiecza, w czasach gdy przechadzał się po nim Mikołaj Kopernik - trzeba zejść do podziemi ...
Na mapie zwiedzania pierwszym punktem zatem było zwiedzenie niedawno powstałego Muzeum – Podziemia Rynku.

Po południu uczniowie odpoczywali po męczącej podróży, a wieczorem uczestniczyli w zajęciach integracyjnych. Wspólnie z wychowankami Internatu w Krakowie gościli Św. Mikołaja. Udało im sie również zwiedzić Szkołę oraz Warsztaty Szkolne, w której ta młodzież się uczy i odbywa praktyki.

Następnego dnia już od godz. 10.00 młodzież zwiedzała kolejne atrakcje Krakowa. Dzięki wspaniałemu Panu Sławkowi, przewodnikowi, uczniowie poznali historię Polski, która działa się na Wawelu. Obejrzeli najatrakcyjniejszą Szopkę Bożonarodzeniową, która zwyciężyła w organizowanym każdego roku konkursie. Zwiedzili Muzeum na Wawelu, gdzie szczególnie podobała im się sala poświęcona Papieżowi Janowi Pawłowi II.

Kolejnym atrakcyjnym miejscem był Kościół Mariacki, gdzie niesamowite wrażenie zrobił na uczniach Ołtarz Wita Stwosza. Pan Sławek opowiedział im wiele anegdot i legend, m.in. historię żółtej ciżemki. Autorowi tekstu spodobała się historia pewnego lekarza, który wybrał sobie temat pracy doktorskiej: „Na co chorowały postacie z Ołtarza Wita Stwosza”. Czy to prawda - nie wiemy. Pewne jest, że Ołtarz to wiarygodne źródło informacji o średniowieczu. Figury na nim zostały wykonane niezwykle precyzyjnie, a za wzór służyli ówcześni mieszkańcy Krakowa. Spacerując wśród stoisk Kiermaszu Bożonarodzeniowego uczniowie mogli posmakować krakowskich przysmaków i podziwiać ozdoby choinkowe, jakie wykonuje się w Małopolsce.

Kolejną ciekawostką dla młodzieży była wizyta w ponadpięćdziesięcioletnim Kinie "Kijów" na filmie pt. „Uwolnić Mikołaja”. Kino to jest miejscem, w którym odbywa się Krakowski Festiwal Filmowy.

W ostatnim dniu zwiedzania uczniowie uczestniczyli w dwóch lekcjach w Muzeum Inżynierii Miejskiej: "Rodzina maszyn prostych" oraz "Budujemy poduszkowiec".  W trakcie lekcji uczestnicy zapoznali się z następującymi pojęciami: ciśnienie, tarcie, bezwładność. Uczniowie zbudowali dwa poduszkowce, które uniosły po jednej osobie. Zajęcia bardzo spodobały się młodzieży i postanowili poduszkowiec zbudować w naszej szkole. Podczas wizyty w Muzeum uczniowie zwiedzili wystawy: „Z dziejów Polskiej motoryzacji”, „Wokół koła” oraz „Więcej światła”.
Muzeum Inżynierii mieści się w Krakowskiej Dzielnicy Kazimierz. Tu zwiedziliśmy Kościół Bożego Ciała oraz dwie Synagogi – Tempel, która jest jedną z czterech czynnych synagog w mieście, jednak nabożeństwa odbywają się w niej wyłącznie od czasu do czasu. Bardzo piękna bryła bożnicy jest ozdobiona licznymi stiukami i orientalnymi elementami dekoracyjnymi. We wschodniej części synagogi można podziwiać szafę ołtarzową z białego marmuru. W okna wstawione są 43 kolorowe witraże. Druga to Synagoga Izaaka. Murowany budynek bożnicy został wzniesiony w stylu wczesnobarokowym (posiadającym również cechy manieryczne), na planie prostokąta.
Na koniec wycieczki udało się jeszcze zobaczyć zamknięcie Ołtarza Wita Stwosza. Niesamowite wrażenie robi fakt, iż dokonuje tego drobna zakonnica. Ołtarz bowiem ma wymiary 11 × 13 m; wysokość największych figur wynosi ok. 2,7 m.
Uczniom bardzo podobał się Kraków. Żałowali, ze muszą wracać do Bytowa.


Wycieczka odbyła się dzięki finansowemu wsparciu Gminy Bytów   
w ramach programu „Czas zmarnowany nie istnieje we wspomnieniach”

Od września do grudnia realizowany był program pn. „Dotyk zdrowia”- rehabilitacja dzieci niepełnosprawnych. W ramach tego programu 12 podopiecznych poddawanych było zabiegom rehabilitacyjnym, głównie masażom. Dzieci do programu zgłoszono na podstawie skierowań od lekarza rehabilitacji. Rodzice mieli możliwość udziału w instruktażu fizjoterapeutycznym  udzielanym przez profesjonalnego terapeutę oraz skorzystania ze wsparcia pedagogicznego w każdy piątek.


Projekt realizowany był przy wsparciu finansowym Wojewody Pomorskiego.

Od marca do listopada 2014 roku realizowany był program pn. „EEG Biofeedback program neuroterapii dla dzieci niepełnosprawnych”.  W ramach projektu w terapii EEG Biofeedback udział wzięło czworo dzieci niepełnosprawnych z różnymi dysfunkcjami psychosomatycznymi, dla których po zakwalifikowaniu do programu zostały opracowane indywidualne protokoły naprawcze z wykorzystaniem testów i badań  psychologicznych i pedagogicznych oraz  wyników badań medycznych. Każde dziecko wzięło udział w 20 sesjach terapeutycznych, podczas których pracowano nad: poprawą procesów poznawczych, wzrostem sprawności fizycznej i umysłowej oraz kreatywności, zmniejszeniem problemów szkolnych, poprawą sposobu mówienia, zmniejszeniem stanów lękowych i napięcia wewnętrznego oraz zaburzeń uwagi i


Realizacja programu została dofinansowana ze środków Gminy Bytów


__________________________________________

Dzieci, młodzież i dorosłe osoby niepełnosprawne z terenu województwa pomorskiego wzięły udział w XV Wojewódzkich Targach Prac Dziecięcych „Pomysłowy Dobromir”, które odbyły się dnia 13 listopada 2014 roku. W imprezie wzięło udział ok. 200 osób niepełnosprawnych z 25 placówek (w tym ze Specjalnego Ośrodka Szkolno – Wychowawczego w Bytowie jako współorganizatora imprezy) z terenu województwa pomorskiego. Podczas imprezy młodzi artyści mieli możliwość zaprezentowania swoich umiejętności i talentów artystycznych oraz nawiązania nowych kontaktów. Targi były doskonałą okazją do promowania pozytywnego wizerunku osób niepełnosprawnych w środowisku, a także wzmacniania ich własnego poczucia wartości. „Pomysłowy Dobromir” zdążył wpisać się na trwałe w kalendarz wydarzeń kulturalnych Bytowa i z roku na rok przyciąga coraz więcej gości – zarówno przedszkolaków, uczniów, jak i osób dorosłych. Osoby niepełnosprawne, biorące udział w tej integracyjnej imprezie, czują się docenione i dowartościowane, ponieważ spotykają się z ogromną życzliwością i wieloma pochwałami ze strony gości. Działa to na nie bardzo motywująco i zachęca do dalszej pracy, do rozwijania umiejętności i talentów, do jeszcze większej kreatywności. Osiągnięcie sukcesu dla każdego człowieka jest ważne, a dla tych osób jest szczególnie istotne, ponieważ często muszą włożyć nieporównywalnie więcej pracy, by jakieś zadanie zrealizować do końca. Dlatego też, obserwując ogromną radość i satysfakcję naszych podopiecznych, upewniamy się w przekonaniu o celowości organizowania takich właśnie imprez, które rzeczywiście integrują i stwarzają możliwość osiągnięcia osobistego sukcesu.Dla każdej placówki zostało przygotowane stoisko zgodnie ze złożonym wcześniej zapotrzebowaniem, na którym prezentowano ceramikę, ozdoby i upominki świąteczne, aniołki i inne figurki, łańcuchy, stroiki, bombki, świeczki,  kartki świąteczne, rzeźby, wytwory ze szkła, drewna i metalu, świece, obrazki wykonane przeróżnymi technikami, robótki ręczne, serwetki, biżuterię. Każda z ekip przygotowała również świąteczną ozdobę przestrzenną „Wianek adwentowy” na konkurs i wystawę. Podczas imprezy działały dwie kawiarenki, w których można było wypić kawę lub herbatę i skosztować słodkich wypieków, ciasteczek, rogalików i gofrów przygotowanych przez dzieci i młodzież. Zostały też przeprowadzone warsztaty, podczas których uczestnicy i goście uczyli się m.in. wykonywania prac przestrzennych z papieru oraz metalowych formatek jesiennych liści, a także zabawek z surowców wtórnych.  Atrakcją imprezy było przedstawienie teatralne pt. „Dzikie łabędzie”, przygotowane przez uczniów Ośrodka - członków Teatrzyku „Raz – dwa - trzy” oraz spektakl „Magiczny Świat Baniek”, które zostały zaprezentowane na sali widowiskowej Bytowskiego Centrum Kultury. Na spektakl zaprosiliśmy członków ekip, wychowanków przedszkoli oraz uczniów szkół podstawowych.


Realizacja imprezy była możliwa dzięki dofinansowaniu
Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych.


24 czerwca 2014 roku odbyło się podsumowanie konkursu czystości prowadzonego w bieżącym roku dla podopiecznych grup wychowawczych w ramach  programu „Jestem aktywny, więc się rozwijam”. Pierwsze miejsce zajęły dwie grupy: I i IV, drugie miejsce zajęła grupa IV, natomiast trzecie grupa V.  Nagrodzeni wychowankowie otrzymali dyplomy oraz nagrody rzeczowe.


Program realizowany jest przy wsparciu finansowym Gminy Bytów

24 czerwca 2014 roku odbył się po raz kolejny „Dzień Integracji”. Tak jak w latach poprzednich nasi podopieczni mieli możliwość wspólnego spędzenia czasu z rówieśnikami z innych szkół. W tym roku licznie odwiedzili nas także wychowankowie przedszkoli. Impreza rozpoczęła się od prezentacji przedstawienia pt: „Dzikie łabędzie”, które pięknie zaprezentował teatrzyk „Raz - dwa – trzy”. Uczestnicy festynu brali udział w wielu zabawach oraz rywalizowali w konkurencjach sportowych. Była to również okazja dla rodziców do zapoznania się z ofertą edukacyjno - terapeutyczną placówki  oraz do wymiany doświadczeń między nauczycielami. Wszyscy uczestnicy bawili się wyśmienicie.


Realizacja projektu została dofinansowana ze środków Starostwa Powiatowego w Bytowie.

W ramach programu „Jestem aktywny, więc się rozwijam”, realizowanego przy wsparciu finansowym Gminy Bytów, 27 maja 2014 roku odbyły się rozgrywki warcabowe, w których wzięło udział ośmioro podopiecznych. Pierwsze miejsce zajęła Agnieszka Malotka, drugie Mateusz Kowalczuk, a trzecie Michał Bednarz. Zwycięzcy będą reprezentować Ośrodek Szkolno – Wychowawczy w Wojewódzkich Rozgrywkach Warcabowych w Pelplinie.

W ramach programu „Jestem aktywny, więc się rozwijam”, realizowanego przy wsparciu finansowym Gminy Bytów, 5 marca 2014 roku odbył się Turniej Tenisa Stołowego, w którym wzięło udział piętnaścioro uczestników. Turniej został  przeprowadzony w dwóch kategoriach  wiekowych: grupie starszej i młodszej.



Wyniki turnieju:
Grupa I (zawodnicy starsi)
Ariel Czermiński  - IV Gr
Grzegorz Błaszkowski  - III Gr
Krystian Berliński
II Gr
Adrian Nirych
II Gr
Grupa II (zawodnicy młodsi)
Patryk Gawroński - IV Gr
Agnieszka Krefta
V Gr
Mateusz Kowalczuk
IV Gr
Michał Bednarz
IV Gr
Kamil Król
IV Gr
Tomek Rutkowski
III Gr
Patryk Martynów
III Gr
Paweł Wolski
III Gr
Damian Kankowski
III Gr
Paweł Jasiński
III Gr
Patryk Gierszewski
III Gr

19 grudnia 2013 roku członkowie Koła Turystycznego wzięli udział w Zimowym Rajdzie Rowerowym. Był już to drugi rajd kończący stary rok. Tym razem nie było śniegu. Uczestnicy Rajdu przejechali 24 km trasę z Bytowa do Soszycy, przez Pomysk Duży i Mały. Tam spędzili czas przy ognisku i zadowoleni wrócili do Bytowa.


Rajd odbył się dzięki wsparciu finansowemu Starostwa Powiatowego w Bytowie

W dniach 13 – 16 grudnia 2013 roku 15 podopiecznych Stowarzyszenia "Pomóż mi" wraz z opiekunami uczestniczyło  w wycieczce do Torunia. Podążając „Śladami Kopernika” zwiedzili Dom Mikołaja Kopernika, Planetarium oraz Starówkę. Wzięli udział w zajęciach wypieku pierników toruńskich. Jako zapaleni turyści zwiedzili Muzeum Tony Halika. W trakcie zwiedzania Muzeum Etnograficznego przyjrzeli się dawnym zwyczajom życia codziennego oraz spędzania Świąt Bożego Narodzenia przez ludność Kujaw. Atrakcją wycieczki w czasie rajdu pieszego „Brzegiem Wisły” było podziwianie nowego mostu, który został oficjalnie otwarty 8 grudnia br. W ostatnim dniu wycieczki młodzi turyści zrelaksowali się w kinie na filmie „Kraina Lodu”.


Wycieczkę zorganizowano w ramach programów: "Czas zmarnowany nie istnieje we wspomnieniach" oraz "Z rękodziełem w tle", dofinansowanych ze
środków Gminy Bytów oraz Starostwa Powiatowego w Bytowie.

 
 

5 grudnia 2013 roku dzieci, młodzież i dorosłe osoby niepełnosprawne z terenu województwa pomorskiego wzięły udział w XIV Wojewódzkich Targach Prac Dziecięcych „Pomysłowy Dobromir”. W imprezie wzięło udział ok. 200 osób niepełnosprawnych z 24 placówek (w tym ze Specjalnego Ośrodka Szkolno – Wychowawczego w Bytowie jako współorganizatora imprezy) z terenu województwa pomorskiego. Podczas imprezy młodzi artyści mieli możliwość zaprezentowania swoich umiejętności i talentów artystycznych oraz nawiązania nowych kontaktów. Targi były doskonałą okazją do promowania pozytywnego wizerunku osób niepełnosprawnych w środowisku, a także wzmacniania ich własnego poczucia wartości.
„Pomysłowy Dobromir” zdążył wpisać się na trwałe w kalendarz wydarzeń kulturalnych Bytowa i z roku na rok przyciąga coraz więcej gości – zarówno przedszkolaków, uczniów, jak i osób dorosłych. Osoby niepełnosprawne, biorące udział w tej integracyjnej imprezie, czują się docenione i dowartościowane, ponieważ spotykają się z ogromną życzliwością i wieloma pochwałami ze strony gości. Działa to na nie bardzo motywująco i zachęca do dalszej pracy, do rozwijania umiejętności i talentów, do jeszcze większej kreatywności. Osiągnięcie sukcesu dla każdego człowieka jest ważne, a dla tych osób jest szczególnie istotne, ponieważ często muszą włożyć nieporównywalnie więcej pracy, by jakieś zadanie zrealizować do końca. Dlatego też, obserwując ogromną radość i satysfakcję naszych podopiecznych, upewniamy się w przekonaniu o celowości organizowania takich właśnie imprez, które rzeczywiście integrują i stwarzają możliwość osiągnięcia osobistego sukcesu.
Dla każdej placówki zostało przygotowane stoisko zgodnie ze złożonym wcześniej zapotrzebowaniem, na którym prezentowano ceramikę, ozdoby i upominki świąteczne, aniołki i inne figurki, łańcuchy, stroiki, bombki, świeczki,  kartki świąteczne, rzeźby, wytwory ze szkła, drewna i metalu, świece, obrazki wykonane przeróżnymi technikami, robótki ręczne, serwetki, biżuterię. Każda z ekip przygotowała również świąteczną ozdobę przestrzenną „Jesienny skrzat” na konkurs i wystawę.
Podczas imprezy działały dwie kawiarenki, w których można było wypić kawę lub herbatę i skosztować słodkich wypieków, ciasteczek, rogalików i gofrów przygotowanych przez dzieci i młodzież. Zostały też przeprowadzone warsztaty sztuki ludowej, podczas których w trzech salach uczestnicy i goście uczyli się m.in. wyszywania, tworzenia wyklejanek z pasków papieru oraz wykonywania ozdób jesiennych na drzwi i okna.  Atrakcją imprezy był spektakl teatralny pt. „Ali Baba i 4 rozbójników”, który na sali widowiskowej Bytowskiego Centrum Kultury zaprezentowała w dniu imprezy o godz. 17.00 grupa teatralna „Atrybut”.




Realizacja imprezy była możliwa dzięki dofinansowaniu Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych


8 listopada 2013 podopieczni Stowazyszenia kolejny raz uczestniczyli w rajdzie pieszym nasypem kolejowym. Tym razem przeszli odcinek dawnej trasy kolejowej od nowego mostu do Mądrzechowa do mostu rozpoczynającego ścieżkę przyrodniczą szlakiem Jezior Lobeliowych.


Rajd został zorganizowany w ramach Programu "Czas zmarnowny nie istnieje we wspomnieniach"
dofinansowanego ze środków Powiatu Bytowskiego

 
 

7 listopada 2013 roku w Ośrodku podsumowano powiatowy konkurs profilaktyczny „Moja młodość bez nałogów”. Celem konkursu jest kształtowanie świadomości młodzieży na temat istniejących zagrożeń i możliwości unikania ich. Organizatorzy konkursu kładą nacisk na szeroko rozumianą profilaktykę prozdrowotną, propagowanie zdrowego stylu życia bez używek. Konkurs jest imprezą cykliczną, adresowaną do uczniów szkół podstawowych i gimnazjalnych z terenu powiatu bytowskiego i cieszy się dużym zainteresowaniem. Do konkursu zgłoszono 260 prac indywidualnych i zespołowych. Nagrody laureatom wręczył Pan Dariusz Glazik naczelnik Wydziału Edukacji Kultury i Sportu starostwa powiatowego w Bytowie.

Konkurs współfinansowany jest ze środków Starostwa Powiatowego w Bytowie

W roku 2013 uczniowie Ośrodka realizowali program „Ja i mój świat”. Program  skupiony był wokół tematu profilaktyki uzależnień, przemocy i agresji. Realizacja programu dała uczestnikom podstawową wiedzę na temat uzależnień, zachowań agresywnych i sposobów radzenia sobie z nimi.


Program dofinansowany był przez Gminę Bytów


W roku 2013 - 35 uczniów Specjalnego Ośrodka Szkolno- Wychowawczego realizowało program profilaktyczny „Cukierki". Założeniem programu było uprzedzać zagrożenia, na jakie mogą być narażone dzieci i nie dopuszczać do niebezpieczeństwa sięgnięcia przez nie po jakikolwiek środek zmieniający świadomość, dostarczenie dzieciom podstawowej wiedzy na temat środków uzależniających i zagrożeń z nimi związanych. Ponadto kształtowano umiejętność dbania o własne bezpieczeństwo w relacjach z innymi, a także kształtowano postawy dystansu w relacjach z osobami nieznajomymi.
Na podstawie przystępnej dla dzieci bajki omawiano rozmaite sytuacje życiowe, w których mogliby znaleźć się uczniowie. Pogadanki utrwalano w formie zabawowej i doświadczalnej. Na koniec dzieci wykonały piękne książeczki z kart prac zbieranych w czasie trwania programu. Dowiedziały się również, że narkomania jest chorobą, którą wywołują różne czynniki. Wszyscy uczestnicy otrzymali drobne upominki. Program prowadziły: Beata Łopato, Lucyna Kulig i Maja Porańska-Jereczek.


Program był realizowany przy wsparciu finansowym Gminy Bytów

Od września do grudnia 2013 roku Stowarzyszenie realizuje program „Dotyk zdrowia” - rehabilitacja dzieci niepełnosprawnych intelektualnie, z zaburzonym rozwojem psychiczno-emocjonalnym, z rodzin o niskim statusie materialnym”. W ramach tego programu 15 podopiecznych poddawanych jest zabiegom rehabilitacyjnym, głównie masażom. Dzieci do programu zgłoszono na podstawie skierowań od specjalistów. Natomiast rodzice i opiekunowie mają możliwość wzięcia udziału w instruktażu fizjoterapeutycznym prowadzonym przez profesjonalnego terapeutę oraz skorzystania ze wsparcia pedagogicznego w każdy piątek w godzinach 12.45- 13.45.


Projekt realizowany jest przy wsparciu finansowym Wojewody Pomorskiego.


13 czerwca 2013 roku odbył się rajd pieszy dawnym nasypem kolejowym. Uczestnicy wycieczki podziwiali krajobrazy okolic Bytowa. Wycieczka rozpoczęła się w pięknym miejscu, na Moście przez który ponoć nigdy nie przejechał pociąg. Most rzeką Borują z ok. 1884 roku był jednym z elementów linii kolejowej mającej biec od Bytowa do Miastka. Jej budowę rozpoczęto pod koniec XIX wieku. Istnieje kilka wersji historii tego mostu. Jedna mówi o tym, że na moście nigdy nie położono torów i nie przejechał po nim żaden pociąg, prawdopodobnie wskutek błędnie poprowadzonej linii kolejowej, która "nie trafiła" na most. Legenda natomiast głosi, że tory kolejowe zostały przeniesione kilkadziesiąt metrów dalej, gdyż podczas budowy mostu zginął jeden z robotników. Do budowy mostu niemieckie władze zatrudniły włoskich inżynierów. Budowa była niezwykle skomplikowana, gdyż filary kamienno-ceglanej budowli miały stanąć na bardzo grząskim terenie, wypełnionym grubą warstwą torfu. Dlatego specjaliści postanowili wydrążyć głębokie studnie sięgające piaszczystego podłoża. Następnie wypełniano je masą kamienno-cementową. W trakcie budowy jednej z nich zdarzył się tragiczny wypadek. Do studni niespodziewanie wdarła się woda z mułem, porywając pracującego w niej włoskiego robotnika. Koledzy nie zdążyli wyciągnąć jego ciała, nim studnię wypełniła cementowa masa. Wiadukt stał się dla nieszczęśnika miejscem wiecznego spoczynku ściągając, na most nieszczęście. Uczestnicy rajdu zwiedzili teren trasy kolejowej w kierunku Lęborka. Na koniec podsumowali rajd przy ognisku piekąc kiełbaski.

Rajd był zrealizowany w ramach programu „Czas zmarnowany nie istnieje we wspomnieniach”
dofinansowanego ze środków Starostwa Powiatowego w Bytowie


 
 

25 czerwca 2013 roku odbył się kolejny rajd rowerowy. Tym razem członkowie koła turystycznego zwiedzili elektrownię wodną w Soszycy. Przejechali odcinek trasy rowerowej "Pętli kaszubskiej", szlaku rowerowego, który w formie pętli biegnie wokół Bytowa, łącząc gminy Powiatu Bytowskiego położone na obszarze Partnerstwa Dorzecze Słupi.

Organizaja rajdu dofinansowana została ze środków Powiatu Bytowskiego i Gminy Bytów w ramach realizacji projektu "Czas zmarnowany nie istnieje we wspomnieniach".

7 stycznia 2013 roku odbyły się pierwsze w nowym roku zajęcia w świetlicach w Bytowie, Niezabyszewie i Gostkowie w ramach projektu „Uczymy, bawimy, wspieramy”, realizowanego przez Stowarzyszenie w ramach zadania publicznego zleconego i dofinansowanego przez Gminę Bytów. W zajęciach uczestniczy łącznie 70 dzieci – uczniów szkół podstawowych i gimnazjów. Spotkania odbywają się 5 razy w tygodniu w Bytowie, a 3 razy w tygodniu w Niezabyszewie i Gostkowie.
Celem funkcjonowania świetlic jest zapewnienie kompleksowej pomocy dzieciom i młodzieży, wspieranie ich prawidłowego rozwoju emocjonalnego, kształtowanie pozytywnych postaw i wartości oraz umiejętności funkcjonowania w społeczeństwie. W świetlicach staramy się stworzyć atmosferę bezpieczeństwa i wsparcia dla podopiecznych, uczyć wzajemnej akceptacji, kształtować postawy sprzyjające zdrowemu stylowi życia. W ofercie zajęć uwzględniamy zainteresowania, umiejętności oraz możliwości wychowanków. Poprzez prowadzenie zajęć będziemy wskazywać na formę prawidłowego nawiązywania kontaktów z rówieśnikami i osobami dorosłymi. Szczególny nacisk kładziemy na prawidłową realizację obowiązku szkolnego, by zapewnić powodzenie w szkole, a także rozwój upodobań i zainteresowań podopiecznych. Ogromną uwagę przywiązujemy również do działań o charakterze profilaktycznym, mającym na celu popularyzacje wśród naszych podopiecznych pozytywnych wzorców zachowań i postępowania, dbania o własne zdrowie i rozwój fizyczny i emocjonalny, budowanie prawidłowych relacji rodzinnych, rówieśniczych i środowiskowych, unikanie używek, przeciwdziałanie agresji i przemocy Prowadzimy też terapię logopedyczną, zajęcia korekcyjno – kompensacyjne, zajęcia z zakresu profilaktyki uzależnień, a także uwielbiane przez dzieci zajęcia kulinarne i plastyczne.
Świetlice to miejsca, gdzie w atmosferze ciepła, szacunku, zrozumienia, bezpieczeństwa, akceptacji, pomocy i wsparcia realizuje się rozwój intelektualno – moralno – społeczny. Wychowankowie dzięki zajęciom w świetlicy mają możliwość rozwoju relacji społecznych, uczą się działań przedsiębiorczych i gospodarności, odpowiedzialności za wspólne dobro, mogą odrobić lekcje, pograć z kolegami, skorzystać z Internetu, zjeść podwieczorek. Nasi podopieczni mogą liczyć na wyrozumiałość względem ich problemów oraz akceptację i pomoc dostosowaną do indywidualnych potrzeb.


 
 

20 grudnia 2012 roku odbył się zimowy rajd rowerowy, w którym wzięli udział nieustraszeni członkowie koła turystycznego.  W przepięknej, zimowej scenerii uczestnicy przejechali trasę lasem rzepnickim, dawnym nasypem kolejowym do Pomyska Wielkiego.  Kolejnym punktem rajdu był dojazd do  jeziora  Jeleń, gdzie wspólnie przygotowano ognisko, przy którym rowerzyści się rozgrzewali i piekli kiełbaski. Zarówno dla młodych uczestników, jak i opiekunów była to niezwykła przygoda, którą na pewno będziemy chcieli powtórzyć.


Rajd odbył się w ramach realizacji projektu "Czas zmarnowany nie istnieje we wspomnieniach",
dofinansowanego ze środków Powiatu Bytowskiego.

______________________________________________________

17 grudnia 2012 roku w Świetlicy Socjoterapeutycznej w Bytowie odbyła się uroczysta wieczerza wigilijna. Przy wspólnym stole w świątecznym klimacie wszyscy śpiewali kolędy. Dzięki akcji przeprowadzonej przez Samorząd Uczniowski z Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych oraz ich opiekunki Pani Beaty Sandak oraz wsparciu finansowemu Urzędu Miejskiego dzieci ze świetlicy otrzymały paczki, które przyniósł Święty Mikołaj. Wspólna Wigilia była jednym z punktów programu "Wyspa pozytywnych zmian", realizowanych przy wsparciu finansowym Gminy Bytów.




______________________________________________

11 grudnia 2012 roku odbyło się wyjście uczestników warsztatów teatralnych do Bytowskiego Centrum Kultury na baśń muzyczną "W tajemniczej krainie krasnali", którą  zaprezentował Teatr Dzieci i Młodzieży "Duduś" z Łodzi. W pięknej scenerii tajemniczego lasu, mówiących drzew, smerfowych domków i kwiatów rozgrywała się akcja widowiska. Dzieci rozpoznawały znane z bajek postacie: czarownicę, krasnala Hałabałę, Papę Smerfa i Ważniaka. Przedstawienie kryło wiele atrakcji i niespodzianek, a zakończyło się losowaniem atrakcyjnych upominków. Oprócz dobrej zabawy uczniowie mieli niepowtarzalną okazję przybliżyć sobie wiele pojęć związanych z teatrem, z bliska obserwować pracę aktorów, obejrzeć scenografię. Udało  się połączyć przyjemne z pożytecznym.


Wyjście na spektakl teatralny był jednym z punktów programu "Scena i My - prowadzenie edukacji teatralnej
dzieci i młodzieży niepełnosprawnych”, dofinansowanego ze środków Gminy Bytów



 
 

_________________________________________

8 listopada 2012 roku nasi podopieczni wzięli udział w spektaklu profilaktycznym pt. „W krainie bajtów”. W krainie bajtów to satyryczna opowieść o dziecku, które odchodząc od klawiatury, od razu zasiadało przed ekranem telewizorem. Lub na odwrót. Aż pewnego dnia obudziło się w wygenerowanej przez komputer wirtualnej rzeczywistości, świecie niezbyt przyjemnym, zaludnionym przez mało przyjaźnie nastawione postacie: Złodzieja Czasu, Wirusy, Natrętów Reklamowych i tajemniczego Sieciowego Potwora. Na dodatek bohater czuje, że powoli staje się robotem i przestraszony uznaje, że czas wracać do domu. Żeby tego dokonać czeka go trudna praca - musi nauczyć się jak wykorzystywać nowe media z pożytkiem oraz poradzić sobie z przejawami agresji i bezkrytycznym przejmowaniem negatywnych wzorców osobowych. Uczy się także jak bezpiecznie posługiwać się internetem i unikać pułapek, które czekają na nierozsądnego użytkownika sieci. Podczas spektaklu, prowadzonego w interaktywnej konwencji, dzieci i młodzież mieli okazję przekonać się, jakie zagrożenia niesie bezmyślne korzystanie z nowych technologii i jak się przed nimi ustrzec, korzystając ze „zdobyczy cywilizacyjnych” w mądry, przemyślany sposób.


Spektakl zaprezentowano w ramach programu "Korekta", realizowanego przy pomocy finansowej Powiatu Bytowskiego

______________________________________________________________

15 listopada odbyły się XIII Wojewódzkie Targi Prac Dziecięcych "Pomysłowy Dobromir". Na holach szkoły wystawiały swoje prace reprezentacje 24 placówek, w tym ośrodków szkolno - wychowawczych, warsztatów terapii zajęciowej, środowiskowych domów samopomocy, domów pomocy społecznej oraz fundacji z terenu województwa pomorskiego. Celem imprezy jest promowanie przez prezentację twórczości dziecięcej, wymiana doświadczeń oraz integracja ze środowiskiem. Podczas Targów młodzi artyści zaprezentowali wykonane przez siebie prace plastyczne, techniczne i przestrzenne, m.in. rysunki na szkle, malarstwo, grafikę, rzeźbę, ceramikę, haft, biżuterię, świece, pocztówki i ozdoby świąteczne. Targi były doskonałą okazją do zakupienia niepowtarzalnych, ręcznie wykonanych przez dzieci i młodzież ozdób i upominków na zbliżające się święta Bożego Narodzenia i nie tylko. Każdego roku towarzyszy nam motyw przewodni, w tym roku była to „Pani Jesień”, a zaproszone placówki poproszone zostały o przywiezienie na konkurs i wystawę pracy przestrzennej pt. „Drzewko jesienne”. Targi uświetnił występ grupy teatralnej „Bajlandia” z Warszawy, która w Bytowskim Centrum Kultury zaprezentowała historię „Czerwonego Kapturka” w pełnej humoru i muzyki adaptacji. Dzieci (i dorośli) zostali zaproszeni do wspólnej zabawy z bajkowymi postaciami, a prowadzony w formie interaktywnej spotkał się ze znakomitym przyjęciem widowni.


Organizacja Targów została dofinansowana z dotacji
Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych.
Patronat honorowy nad imprezą objął Starosta Bytowski, Jacek Żmuda - Trzebiatowski.
Patronat medialny nad imprezą objął Portal informacyjny FotoBytów.pl

___________________________________________

11 października 2012 roku w Ośrodku gościliśmy Teatr Moralitet z Krakowa. Aktorzy tym razem przedstawili dzieciom bajkę promującą zasady dobrego wychowania "BYŁY SOBIE KRASNOLUDKI…". Promowanie grzeczności jest nierozerwalnie związane z zachowaniem bezpieczeństwa naszych pociech. Posłuszeństwo i szacunek wobec starszych oraz wpojone zasady dobrego wychowania, z pewnością niejednokrotnie ustrzeże dzieci przed niebezpiecznymi sytuacjami. Ta pełna ciepła, wesoła i sympatyczna bajeczka o Krasnoludkach i Leśnym Dziadku z pewnością pobudziła wyobraźnię najmłodszej widowni i przypomniała dzieciom, że lepiej być grzecznym i miłym, niż kapryśnym, niesympatycznym psotnikiem. Krasnoludek Gutek jest niegrzeczny, obrażalski i przemądrzały. Nie słuchał rodziców i zagubił się w lesie. Na szczęście spotkał Miłka, który chętnie wskaże Gutkowi właściwą drogę, ale dopiero wówczas, gdy Gutek stanie się grzecznym Krasnoludkiem. Ponieważ jest to trudne zadanie, Miłek postanawiam udać się po pomoc do Leśnego Dziadka. Leśny Dziadek za pomocą swego Magicznego Parasola oraz z pomocą dzieci z widowni, zaczarował Gutka w grzecznego i mądrego Krasnoludka, który zna grzeczne słowa oraz zasady dobrego wychowania. Gutek wreszcie przestaje być małym buntownikiem i staje się miłym, sympatycznym Krasnoludkiem. Przedstawienie bardzo spodobało się naszym podopiecznym.

Spektakl zaprezentowano w ramach programu "Korekta", realizowanego przy pomocy finansowej Powiatu Bytowskiego


29 października 2012 roku w holu Szkoły odbyło się uroczyste podsumowanie konkursu „Żyjemy bez używek”. Kolejna edycja konkursu zorganizowana przez Panie Beatę Łopato i Beatę Kutełło miała na celu uświadomienie młodym ludziom powagi dbania o swoje zdrowie, a przede wszystkim ze szkodliwości korzystania z wszelkich używek. Podczas wykonywania pracy plastycznej uczniowie mogli odpowiedzieć sobie na pytanie: „Co szkodzi mojemu zdrowiu i czy warto ryzykować”. Do konkursu zgłoszono 203 prace indywidualne oraz zbiorowe, w trzech kategoriach wiekowyc: klasy I-III i IV-VI szkoły podstawowej oraz  klasy I-III gimnazjum. Konkurs został sfinansowany ze środków Powiatu Bytowskiego.


Laureatom konkursu oraz ich opiekunom serdecznie gratulujemy


W dniach 25-28 września 2012 roku  członkowie Koła Turystycznego działającego w Ośrodku oraz członkowie Stowarzyszenia „Pomóż mi” uczestniczyli w wycieczce „Szlakiem zamków gotyckich”, zorganizowanej w ramach programu „Czas zmarnowany nie istnieje we wspomnieniach” oraz programu „Z rękodziełem w tle”. W czasie podróży uczestnikom udało się zwiedzić wiele pięknych miejsc, w tym Stare Miasto w Gdańsku, Muzeum Bursztynu, Bazylikę Mariacką oraz Dom Uphagena. Sporo czasu zajęło uczestnikom  zwiedzanie Zamku w Malborku oraz spacer wzdłuż rzeki Nogat. W kolejnych dniach zwiedzali Zamek w Kwidzynie, Krypty Kwidzyńskie, wzięli udział w lekcji muzealnej oraz warsztatach wyrobu dawnych przedmiotów codziennego użytku z gliny. W ramach relaksu obejrzeli film „Jesteś Bogiem” oraz uczestniczyli w zajęciach w Kwidzyńskim Centrum Sportu i Rekreacji, gdzie korzystali z atrakcji Aquaparku. Dzięki gościnności Ośrodka Szkolno – Wychowawczego w Kwidzynie młodzież spędziła popołudnie w Centrum Rekreacyjno – Wypoczynkowym „Miłosna”. Tam wspólnie z wychowankami kwidzyńskiej placówki  zwiedzali Mini ZOO, podziwiali treningi i zajęcia w stadninie koni, w tym bardzo widowiskowe skoki przez przeszkody. Wszyscy uczestnicy mieli możliwość podziwiania okolicy w czasie przejażdżki bryczką, a podsumowaniem dnia był udział w ognisku i dyskotece integracyjnej. Szczegółowa relacja z przebiegu wycieczki ukaże się wkrótcena stronie Ośrodka Szkolno - Wychowawczego w zakładce Pamiętniki Młodego Turysty.


Realizacja programu została dofinansowana ze środków Starostwa Powiatowego oraz Gminy Bytów.




_____________________________________________________


17 września 2012 r. odbyło się uroczyste otwarcie świetlicy socjoterapeutycznej „Wyspa” w Bytowie, prowadzonej przez Stowarzyszenie w ramach programu „Wyspa pozytywnych zmian”, dofinansowanego przez Gminę Bytów ze środków na realizację gminnego programu profilaktyki i rozwiązywania problemów alkoholowych  i przeciwdziałanie narkomanii.
Opieką w świetlicy zostanie objętych 30 dzieci w wieku od 7 do 15 lat. Zajęcia będą prowadzone od 17 września do 21 grudnia od poniedziałku do piątku, w godzinach od 15.30 do 18.30. W ramach projektu odbywać się będą zajęcia opiekuńczo-wychowawcze, a także specjalistyczne: korekcyjno - kompensacyjne i wyrównawcze, prowadzone różnymi metodami, mające na celu rozwój zainteresowań, zagospodarowanie czasu wolnego oraz wyrównywanie deficytów edukacyjnych i rozwojowych, Ponadto odbywać się będą zajęcia specjalistyczne o charakterze terapeutycznym (logopedia i arteterapia) oraz zajęcia socjoterapeutyczne, mające na celu przeciwdziałanie patologii, uzależnieniom, zachowaniom społecznie nieakceptowanym i wykluczeniu społecznemu uczestników.
Wszystkie zajęcia będą dostosowane do wieku oraz możliwości uczestników oraz prowadzone nowoczesnymi i ciekawymi dla dzieci metodami pracy. Ponadto uwzględniać będą indywidualne ograniczenia i potrzeby uczestników. Zajęcia prowadzić będzie wykwalifikowana kadra - pedagodzy, oligofrenopedagodzy oraz terapeuci posiadające wysokie kwalifikacje i wieloletnie doświadczenie w pracy z dziećmi i młodzieżą. Głównym celem realizacji projektu będzie stworzenie warunków sprzyjających prawidłowemu przebiegowi procesu wielostronnej terapii i socjalizacji dzieci i młodzieży. Dzieciom zostanie stworzone miejsce do bezpiecznego i aktywnego spędzenia wolnego czasu oraz oferowana będzie doraźna pomoc w rozwiązywaniu trudności funkcjonowania społecznego, szkolnego, osobistego i emocjonalnego. Podstawowym celem oddziaływań pedagogicznych i socjoterapeutycznych w stosunku do uczniów uczestniczących w zajęciach będzie przede wszystkim szeroko rozumiana profilaktyka oraz wyrównywanie szans na odpowiedzialne i godne życie w społeczeństwie.

 
Wróć do spisu treści | Wróć do menu głównego